fbpx
Skip to content

Governance of the National Regulators Community of Practice

National Steering Committee

The NRCoP is a unified national structure with chapters in the Australian Capital Territory, New South Wales, Queensland, South Australia, Victoria, Western Australia. The NRCoP also welcomes virtual attendance by Aotearoa New Zealand regulators through its partnership with G-Reg, the Aotearoa New Zealand Government Regulatory Practice Initiative.

As the NRCoP’s auspice, ANZSOG is advised by a National Committee and Chapter Committees, which include regulators from the Australian, state/territory and local governments. The national committee also includes two representatives from G-Reg.

In March 2021 the national committee restructured to reflect its increasing maturity as a national and trans-Tasman community. It now comprises:

Rose Webb

Chair NRCoP

 

Image of Deputy WHS Commissioner, Amanda Grey

Derise Cubin

ACT Chapter Chair

Amanda Grey

 

 

 

NRCoP National Steering Group member Tracy Mackey Image of Matthew Campbell, Director of Organic Exports within the Commonwealth Department of Agriculture, Fisheries and Forestry

Roxanne Marcell-Shaw

NSW Chapter Chair

Tracy Mackey

NSW Deputy Chair

Matthew Campbell

 

Image of ANZSOG NRCoP presenter Amy Dennison Image of ANZSOG NRCoP presenter Duncan Paulson

Amy Dennison

NT Chapter Co Chair

Duncan Poulson

NT Chapter Co Chair

 

Image of NRCoP webinar presenter Jarrod Cowley Grimmond

Jarrod Cowley-Grimmond

QLD Chapter Chair

Rowena Park

 

 

 

NRCoP National Committee member Kerry Leaver
Kerry Leaver

SA Chapter Chair

 

 

 

Eunice Chuah

TAS Chapter Co Chair

Sam Halliday

TAS Chapter Co Chair

 

NRCoP National Committee member Matt D'Abbs NRCoP National Steering Group member Doug Young

Matt d’Abbs

VIC Chapter Chair

Doug Young

VIC Deputy Chair

Adam Beaumont
Marianne Munro Kate Maddern Adam Watson

David Maclennan

WA Chapter Chair

Alice Turnbull

WA Deputy Chair

Dr Lorraine Cherney headshot Image of ANZSOG staff, Rosemary Vo

Dr Marion Frere

Director, Regulatory Practice 

ANZSOG/NRCoP

Dr Lorraine Cherney

Deputy Director, 

ANZSOG/NRCoP

Rosemary Vo

Senior Advisor,

NRCoP

Shannon Tucker

Senior Engagement Coordinator

NRCoP

Chapters

  • Rose Webb, NRCoP Chair
  • Derise Cubin, ACT Chapter Chair, Access Canberra 
  • Amanda Grey, Office of the Work Health and Safety Commissioner
  • Roxane Marcelle-Shaw, NSW Chapter Chair, Professional Standards Authority
  • Tracy Mackey, NDIS Quality and Safeguards Commission
  • Matthew Campbell, Australian Department of Agriculture, Water and the Environment
  • Jarrod Cowley-Grimmond, QLD Chapter Chair, Department of Regional Development, Manufacturing and Water
  • Rowena Park, Australian Securities and Investment Commission
  • Marianne Munro, Department of Environment, Land, Water and Planning
  • Adam Beaumont, With Purpose Consulting
  • Adam Watson, WorkSafe Victoria
  • Kate Maddern, Victorian Disability Workers Commission
  • Matt D’Abbs, VIC Chapter Chair, Environment Protection Authority
  • Doug Young, VIC Deputy Chair, Department of Health
  • David MacLennan, WA Chapter Chair, CEO City of Vincent
  • Alice Turnbull, WA Deputy Chair, National Offshore Petroleum and Environmental Safety Authority
  • Lisa Docherty, Director, NZ Government Regulatory Practice Initiative
  • Grant Pink, Pracademic Advisor, Recap Consultants
  • Veronica Taylor, Academic Advisor, Australian National University
  • Guzyal Hill, Academic Adviser -Early Career, Charles Darwin University
  • Mitzi Bolton, Academic Adviser – Early Career, Monash University

  • David Pryce, Head of Access Canberra (Chapter Sponsor)
  • Derise Cubin, Licensing and Registrations (Chapter Chair)
  • Adam Pascoe, Assistant Director Investigations, Department of Infrastructure, Transport, Regional Development, Communications and the Arts
  • Amanda Grey, Deputy WHS Commissioner, Office of the Work Health and Safety Commissioner
  • Chris Howe, Assistant Director, Australian Department of Industry, Science, Energy and Resource
  • Giuseppe Mangeruca, A/g Executive Branch Manager, Fair Trading and Regulatory Strategy ACT Government
  • Matthew Campbell, Director, Australian Department of Agriculture, Water and the Environment
  • Michael Fritschy, Director, Regulatory Reform Section, Economic Analysis and Regulation Policy Branch, Strategy Division, Strategy and National Resilience Group, Department of Home Affairs
  • Paul Baskys, Assistant Director Regulatory Practice, Regulatory Reform Section, Economic Analysis and Regulation Policy Branch, Strategy Division, Strategy and National Resilience Group, Department of Home Affairs
  • Sally Gibson, Executive Branch Manager, Quality, Complaints and Regulation; Human Services Registrar at Community Services Directorate
  • Sean Sloan, Senior Director Licensing and Compliance, Transport City Services Directorate ACT Government
  • Tracey Harkness, Senior Practitioner, Office of the Senior Practitioner, Department of Communities ACT

  • Roxane Marcelle-Shaw, CEO, Professional Standards Authority (Chapter Chair) 
  • Tracy Mackey, Commissioner, NDIS Quality and Safeguards (Deputy Chair)
  • Dr Christopher Walker, Academic Director EMPA, ANZSOG 
  • Elizabeth Tydd, CEO, Information and Privacy Commission NSW 
  • Jackie Walsh, Manager People and Development, Australian Securities and Investment Commission 
  • Jane Eldridge, NSW State Director, Australian Health Professional Regulation Authority 
  • Matt Press, Executive Director Compliance & Dispute Resolution, NSW Department of Customer Service 
  • Matthew Barrett, Director, Performance and Compliance Reviews, State Insurance Regulatory Authority
  • Matthew Campbell, A/Assistant Secretary, Audit and Assurance Branch, Department Agriculture, Fisheries and Forestry
  • Dr Petrina Casey, Executive Director, Motor Accidents Insurance Regulation
    State Insurance Regulatory Authority
  • Sharife Rahmini, Chief Executive Regulation, Coal Mining Industry Long Service Leave Corporation  

  • Amy Dennison, Executive Director, Department of Parks, Environment and Water Security(Chapter Co Chair) 
  • Duncan Poulson, Northern Territory Regional Commissioner, ASIC (Chapter Co Chair)

  • David Mackie, Department of Justice and Attorney-General (Chapter Sponsor)
  • Jarrod Cowley-Grimmond, Department of Regional Development, Manufacturing and Water (Chapter Chair)
  • Omar Ameer, Queensland Building and Construction Commission
  • Rose Bovey, Public Health Regulatory Systems Unit, Queensland Health
  • Philip Halton, NDIS Quality and Safeguards Commission
  • Erica McLuckie, Department of Education
  • Rowena Park, Australian Energy Regulator
  • Rachel Scalongne, Department of Regional Development, Manufacturing and Water
  • Mark Stone, Resource Safety and Health Queensland
  • Victoria Thomson, Department of Justice and Attorney-General

  • Caroline Mealor, SafeWork SA (Chapter Sponsor)
  • Kerry Leaver, Chief Executive and Registrar, Education Standards Board (SA Chapter Co-Chair)
  • Dini Soulio, Commissioner, Consumer and Business Services, Attorney-General’s Department (SA Chapter Co-Chair)
  • Alexandra Blood, Executive Director, Mineral Resources Division, Department for Energy and Mining
  • Donna Barchiesi, Principal Policy Officer, Strategy, Governance and Assurance, Office for Recreation, Sport and Racing
  • Joanna Gall, Acting Executive Director, Compliance Operations, Compliance and Enforcement Branch, Australian Energy Regulator
  • Kerin Montgomerie, Director Clinical Regulation, Health Protection and Licensing Services, SA Health
  • Steve Ronson, Enforcement, Fair Work Ombudsman

  • Eunice Chuah, Director – Principal Veterinary Officer, Australian Government Department of Agriculture, Fisheries and Forestry(Chapter Co Chair) 
  • Sam Halliday, Deputy Chief Pharmacist, Department of Health (Chapter Co Chair)

  • Matt d’Abbs, Environment Protection Authority (Chapter Chair) 
  • Doug Young – Department of Health (Chapter Deputy Chair)
  • Adam Beaumont, With Purpose Consulting 
  • Kate Maddern, Victorian Disability Worker Commission 
  • Baethan Mullen, Australian Competition and Consumer Commission 
  • Marianne Munro, Department of Environment, Land, Water and Planning 
  • Antonia Parkes, Fair Work Ombudsman 
  • Emily Sanders, Commission for Children and Young People 
  • Adam Watson, WorkSafe Victoria 
  • Penelope Winslade, Hobsons Bay City Council 
  • Robert Kelly, Deputy Commander Field Operations, WorkSafe Victoria 

  • Michelle Andrews, Department of Water and Environmental Regulation (Chapter Sponsor)
  • David MacLennan, City of Vincent (Chapter Chair)
  • Alice Turnbull, National Offshore Petroleum Safety and Environmental Management Authority (WA Chapter Deputy Chair)
  • Lyn Anderson, Department of Communities
  • Jenness Gardner, Economic Regulation Authority (chapter convenor on leave of absence)
  • Germaine Larcombe, Department of Water and Environmental Regulation
  • Chris Mather, Department of Transport
  • Ian Munns, Department of Mines, Industry Regulation and Safety
  • Neil Sarti, Department Primary Industries and Regional Development
  • Tim Green, Department of Primary Industries & Regional Development
  • Erin Gauntlett, Department of Local Government, Sport & Cultural Industries
  • Jennifer Shelton, Racing Gaming and Liquor
  • Andrew Dolling, Better Regulation Unit
  • Matthew Lester, Public and Aboriginal Health Division
  • Robert Kennedy, Electoral Commissioner
  • Neil Keen, Director Public Health Regulatory Directorate
  • Gillian El-Hoss, Streamline WA
  • Louise Oorschot, Treasury WA
  • Anita Wyntje, Manager Biosecurity Governance and Regulation
  • Lisa Barron, A/Director Training Regulation
  • Adam Walker, A/Director Service Delivery Strategy
  • Michael Harrigan, Treasury WA

Join the community of practice